Запис на прийом

 

КТ, УЗД(0472)56-07-07
(0472)56-08-08
Дерматологія(0472)56-95-72

Графік роботи:
Пн-Пт 8:00 до 18:00
Сб.-Нд. - Вихідний

Шановні колеги!

 

Звертаючись до Вас, ми хочемо надати інформацію -  як фахівці МДЦ «ЛУР», а саме лікарі-рентгенологи кабінету КТ, маючи можливість працювати на сучасному приладі  - комп`ютерному томографі Activion 16, фірми Тошиба (Японія), можемо бути корисними у Вашій роботі.
Існує багато методик дослідження, якими ми володіємо та користуємось, і готові вибрати оптимальну при певній клінічній проблемі пацієнта.
Розуміємо, що вибір методу діагностики при різних патологічних станах залишається  за Вами, але сподіваємось, що дана інформація буде для Вас корисною.
В кабінеті комп`ютерної томографії МДЦ «ЛУР» працюють лікарі-рентгенологи:
    Бербет Руслан Валерійович - завідувач кабінетом КТ,
                                                              лікар-рентгенолог першої кваліфікаційної категорії;
Оробець Ірина Миколаївна   - лікар-рентгенолог вищої кваліфікаційної категорії;
Якщо у Вас виникнуть питання, щодо вибору методу, зони обстеження, необхідності в застосуванні методики контрастного підсилення, підготовки пацієнта до обстеження – зверніться до фахівців МДЦ «ЛУР» за тел: (0472) 56-07-07; 56-08-08; (097) 759-99-34 або за електронною адресою: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Якщо Ви вирішили направити пацієнта на обстеження до МДЦ «ЛУР», будь-ласка, попередьте його про необхідність зателефонувати до нас, для призначення дати візиту, часу обстеження та методики підготовки. Будь-ласка, надайте необхідну клінічну інформацію про перебіг захворювання (карточка, виписки, дані лабораторних досліджень, рентгенівські знімки, дані інших інструментальних досліджень, тощо) – це дасть нам змогу більш точно вибрати програму МСКТ-обстеження та проаналізувати результати.

    Застосування методу комп`ютерної томографії для
діагностики туберкульозу.
Швидкий розвиток КТ дозволяє говорити про новий етап рентгенологічної діагностики туберкульозу всіх локалізацій. Комп'ютерна томографія - фундаментальний метод променевої діагностики захворювань органів дихання, кістково-суглобової системи, нирок, особливо в розпізнаванні тонких морфологічних структур.
Метод дозволяє без збільшення променевого навантаження встановити локалізацію, поширеність, ускладнення туберкульозного процесу. При цьому технологія спірального сканування дає можливість будувати тривимірні зображення досліджуваних структур, включаючи приховані для класичної рентгенології зони. Є можливість з високим ступенем  достовірності визначити щільність патологічних змін і уникнути ефекту сумації . Впровадження МСКТ (мультиспіральної комп`ютерної томографії) призвело до зміни діагностичного алгоритму: при дослідженні легень обмежуються прямою рентгенограмою та МСКТ грудної клітини. При використанні МСКТ знижується необхідність застосування багатьох складних інвазивних діагностичних методик.

Показання до комп'ютерної томографії у хворих на
туберкульоз органів дихання:
- уточнення (визначення) клінічної форми туберкульозу та її варіантів;
- уточнення (визначення) фази туберкульозного процесу;
- уточнення (виявлення) ознак активності туберкульозного процесу;
- «мала» форма туберкульозу внутрішньогрудних лімфатичних вузлів з метою візуалізації аденопатій;
- визначення локалізації процесу, поширеності, структури вузлів, стану навколишніх тканин;
           
            - уточнення ознак активності первинного туберкульозного комплексу та туберкульозу внутрішньогрудних лімфатичних вузлів;
- лікарсько-негативний туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів та первинний туберкульозний комплекс;
- виявлення незрозумілого джерела бактеріовиділення;
- спостереження при лікарсько-негативному туберкульозі;
- визначення поширеності туберкульозного процесу і метатуберкульозних змін в легенях;
- визначення змін в легенях при ексудативному плевриті;
- проведення диференційної діагностики між туберкульозом та іншими захворюваннями легень;
- уточнення показань до операції та визначення обсягу хірургічного втручання при туберкульозі легень.

Інтерпритація результатів.
Використання МСКТ при туберкульозі органів дихання відповідає сучасній практиці вдосконалення рентгенодіагностики захворювань органів дихання.
Застосування МСКТ в клініці туберкульозу у дітей показує, що використання площинної рентгенографії в діагностиці туберкульозу внутрішньогрудних лімфатичних вузлів, призводить до значних діагностичних помилок. Гіпердіагностику туберкульозу внутрішньогрудних лімфатичних вузлів відмічають у 66-70% хворих, переважно при обстеженні дітей з «малими» варіантами, що діагностовані за непрямими рентгенологічними ознаками. Помилки попередніх клінічних діагнозів є результатом суб'єктивної оцінки рентгенологічної картини структур коренів легень, динамічної нерізкості судин, вилочкової залози. Хибна діагностика аденопатій включає невірне трактування нормальних та аномальних судинних структур коренів легень, нетуберкульозну патологію у вигляді пухлин та кіст середостіння, змін плеври.
З застосуванням методик МСКТ з'явилась можливість розпізнавати туберкульозний процес на самій ранній стадії - у вигляді легеневих проявів без ураження лімфатичних вузлів. Неповний первинний комплекс проявляється дрібними поодинокими, частіше субплевральними вогнищами, що іноді супроводжуються плевритом.
При виявленні внутрішньогрудної аденопатії, внесок МСКТ в аналіз уражених лімфатичних вузлів полягає у виявленні їх груп, їх точної локалізації та розміру. МСКТ дозволяє характеризувати лімфатичні вузли на основі їх щільності, ідентифікувати їх як гомогенні, некротичні чи звапнені.
При МСКТ використовують анатомічну класифікацію внутрішньогрудних лімфатичних вузлів, що включає 13 груп: загрудинну, паравазальну, паратрахеальну, ретрокавальну, парааортальну, аортального вікна, біфуркаційну, парастравоходну, трахеобронхіальну, перибронхіальну, пульмональну, паракостальну, нижню діафрагмальну. При туберкульозі ВГЛЗ частіше уражаються паравазальна, ретрокавальна та трахеобронхіальна групи лімфатичних вузлів.
    Об'єктивна оцінка аденопатій при МСКТ дозволяє характеризувати варіанти туберкульозу внутрішньогрудних лімфатичних вузлів за розміром вузлів:
            виражена аденопатія - розмір вузлів більше 10 мм або множинні конгломерати дрібних (менше 10 мм) лімфатичних вузлів, вузли свіжі інфільтративні, казеозно змінені;
            помірно виражена аденопатія - величина вузлів від 5 до 10 мм, вузли свіжі інфільтративні або з ущільненим казеозом або кальциновані частково або повністю.
Виражена помірна аденопатія та мікрополіаденопатія являють собою активний туберкульозний процесс. Мікрополіаденопатія у вигляді дрібних, множинних  м'якотканинних, однорідних лімфатичних вузлів в одній або в декількох группах, не виключає неспецифічний процесс. При відсутності ефекту хіміопрофілактики можливий перехід
мікрополіаденопатіі в туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Внутрішньогрудну мікрополіаденопатію у інфікованої мікобактеріями туберкульозу дитини, розглядають як об'єктивне відображення прихованої туберкульозної інфекції. Виявлення при

МСКТ мікрополіаденопатіі сприяє ранній діагностиці туберкульозу у дітей та проведення адекватної хіміотерапії.
Диссимінований туберкульоз легень відрізняється різноманітністю клініко-морфологічних проявів. За подібністю клініко-рентгенологічної картини з низкою
нозоологій, об'єднаних в групу інтерстиціальних захворювань легень, інтерстиціальний варіант диссимінованого туберкульозу найбільш важкий для діагностики. Більшість пацієнтів направляють на обстеження з «диссимінацією неясного генезу», саркоїдозом, раковим лімфангоїтом, двосторонньою пневмонією. Диссимінований туберкульоз лімфогенно-гематогенного походження, морфологічно характеризується ураженням різного ступеня паренхіми і інтерстиціальної тканини.
Для інтерстиціального варіанту диссимінованого туберкульозу характерна різноманітна структурна перебудова інтерстиціального компоненту. Основним КТ-маркером є двостороннє диффузне інтерстиціальне ураження легень з макроструктурою ретикулярного або ретикулярно-нодулярного характеру. Рівень поразок характеризується інфільтрацією інтер-, інтралобулярного та перібронховаскулярного інтерстицію.
Інтерстиціальний варіант диссимінованого туберкульозу з переважанням ураження інтерлобулярного інтерстиція протікає переважно з клінічною картиною підгострої диссимінації. Для такої локалізації ураження характерна крупносітчаста структура, зумовлена інфільтрацією інтерлобулярного або септального інтерстицію.
Серед хворих переважає ураження переважно інтралобулярних інтерстиціальних структур, відповідне диссимінованому туберкульозу хронічного перебігу з продуктивною запальною реакцією. При МСКТ його характерною ознакою слугує дрібногратова структура потовщеного інтралобулярного інтерстицію.
Інтерстиціальний варіант диссимінованого туберкульозу з переважним ураженням перібронховаскулярного інтерстицію проявляється  сітчастолінійною структурою як наслідком запалення інтерстиціально-паренхіматозних структур. У цих випадках поряд з інтерстиціальним запаленням можна спостерігати МСКТ- картину, що характерна для туберкульозу бронха, перібронхіальні ацинозні вогнища, вогнища бронхолобулярної пневмонії, іноді з розпадом та кавернізацією.
Під впливом протитуберкульозної терапії, початковою ознакою виліковування, є усунення інфільтрації внутрішньодолькового періацінарного інтерстицію. Дана ознака, що фіксується за допомогою МСКТ, вже через місяць лікування, може бути використана в оцінці ефективності терапії.
Вогнищевий туберкульоз при МСКТ проявляється внутрішньодольковими, дольковими (ексудативними або продуктивними) бронхогенними вогнищами або інтерстиціальним запаленням з поодинокими горбиками. «Свіжий», вперше виявлений вогнищевий туберкульоз при МСКТ характеризують внутрішньодолькові вогнища та бронхіолоцеле, що відображають казеозні пошкодження бронхіол.
Хронічний вогнищевий туберкульоз (фіброзно-вогнищевий) при МСКТ, представлений інкапсулірованими, чітко відмежованими казеозними вогнищами або конгломератами вогнищ, частково кальцинованими та (або) фіброзованими, бронхоектазами та емфіземою. Найбільш загальними ознаками активного вогнищевого туберкульозу, як вперше виявленого, так і при рецидиві хронічного, під час МСКТ, були внутрішньодолькові вогнища та бронхоцеле.
МСКТ- картина інфільтративного туберкульозу характеризується значним поліморфізмом, що зумовлений рівнем участі в патологічному процесі ураження паренхіматозних, інтерстиціальних та бронхіальних структур.
Паренхіматозний варіант інфільтративного туберкульозу пов'язаний з бронхогенним поширенням туберкульозної інфекції. При МСКТ - ця форма туберкульозної бронхопневмонії утворена ущільненнями від лобулярного до часткового розповсюдження. Протікає переважно з ексудативною запальною реакцією.
При інтерстиціальному варіанті інфільтративного туберкульозу на МСКТ- картині переважає запальне ущільнення інтерстицію на рівні від внутрішньодолькових до великих перібронховаскулярних структур. Характерні, переважно, продуктивний тип запальної реакції та торпідний перебіг.

Виділення варіантів інфільтративного туберкульозу передбачає диференційований підхід до хіміотерапії. Казеозна пневмонія, по МСКТ, утворена ацинозними, лобулярними та
лобарними ущільненнями за типом обширних часткових та великих за об`ємом поразок. Казеозно-пневмонічні легеневі зміни, при МСКТ, відрізняються структурами різної щільності, зумовленими казеозом в різних фазах його трансформації та ексудативним запаленням.
Використання МСКТ при діагностиці туберкульозу, наблизило КТ-семіотику до патологоанатомічного розуміння цієї форми туберкульозу. КТ-семіотика туберкулом укладається в морфологічне поняття гомогенної, шаруватої та конгломератної, що дозволяє диференціювати їх від несправжніх туберкулом інфільтративно-пневмонічного типу. Для діагностики туберкульоми велике значення мають зміни навколишньої тканини, які під час проведення МСКТ виявляють у 99 % випадків.
За даними МСКТ, каверна представлена порожниною, утвореною внаслідок руйнування легеневої тканини, розмірами від 3 мм і більше. МСКТ-візуалізація макроструктури каверн на етапі їх формування та репарації, з урахуванням морфологічних особливостей кавернозного туберкульозу, дозволяє диференціювати каверну як гостру (несформовану), сформовану та хронічну.
Гостру каверну, в інфільтративно-пневмонічному ущільненні, розглядають як фазу кавернізаціі інфільтративного туберкульозу. Каверну зі сформованою стінкою, за наявності значних вогнищевих та інфільтративних змін, розглядають як кавернозний туберкульоз у фазі інфільтрації.
Варіанти хронічного кавернозного туберкульозу за типом зруйнованої легені при МСКТ:
- з переважним бронхосклеротичним компонентом;
- з переважним фіброзуванням перібронховаскулярного інтерстицію;
- переважно полікавернозний.
МСКТ, на фоні проведення антибактеріальної терапії, дає уявлення про динаміку репаративних процесів у каверні.
Цироз легенів, як форму циротичного туберкульозу, оцінюють за наявністю туберкульозних змін (кальциновані вогнища, щілиноподібна каверна, кальциновані лімфовузли). Найбільш достовірними МСКТ-ознаками активності циротичного туберкульозу вважають наявність бронхогенних диссимінацій.
 У клінічному сенсі про туберкульоз бронхів прийнято говорити як про туберкульоз великих бронхіальних гілок, доступних для ендоскопічної діагностики. У зв'язку з цим, вдосконалення рентгенологічного методу діагностики бронхіального туберкульозу - гостра потреба, особливо клініки дитячого туберкульозу з обмеженими можливостями для бронхофіброскопії.
При МСКТ, туберкульоз бронха діагностують як супутній туберкульозному ураженню легень та ВГЛЗ або як ізольований процес, що веде до вторинних змін. МСКТ- діагностика туберкульозу бронхів грунтується на комплексі даних про щільність та контури стінки бронха, стану його просвіту, наявності включень, стану оточуючих тканин легень та середостіння.
Сподіваємось, що дана інформація допоможе у Вашій нелегкій праці.
Якщо у Вас виникне бажання ознайомитись з діагностичними можливостями нашого центру — Ви можете завітати до нас у зручний час та більш детально ознайомитись з можливостями мультиспірального комп`ютерного томографу Activion 16 для діагностики туберкульозу. Ми працюємо з 8-00 до 20-00, в суботу з 8-00 до 15-00, вихідний — неділя,
за адресою: Перша Черкаська міська лікарня, м.Черкаси, вул. Дахнівська,32, корпус стаціонару (перший поверх), тел: (0472) 56-07-07; 56-08-08; (097) 759-99-34; e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

З надією на плідну співпрацю,                   
Заслужений лікар України,                              
кандидат медичних наук,
головний лікар МДЦ “ЛУР”
Казмірук Володимир Іванович