КТ, УЗД(0472)56-07-07
(0472)56-08-08
Дерматологія(0472)56-95-72

Графік роботи:
Пн-Пт 8:00 до 18:00
Сб.-Нд. - Вихідний

Фототерапія - це застосування штучних джерел ультрафіолетового (УФ) випромінювання з лікувальною метою.
Фототерапія, дослівно - світлолікування, була відома ще з давніх часів. Спектральна характеристика сонячного світла дуже непостійна і залежить від пори року, часу дня, географічної локалізації, кліматичного статусу та ряду інших факторів. Цей факт спонукав вчених до створення штучних джерел світла, які можна було б використовувати для опромінення пацієнтів в медичних цілях, тобто для фототерапії. Сонячне випромінювання складається з видимого світла, яке ми бачимо за допомогою зорового аналізатора, а також з інфрачервоних і ультрафіолетових променів, які наше око не бачить. Але вплив "невидимої" частини сонячного випромінювання на організм людини є досить суттєвим: інфрачервоне випромінювання сприяє зігріванню нашого тіла в сонячні дні, а ультрафіолет (УФ) стимулює вироблення меланіну - пігменту шкіри, який відповідає за колір шкіри (ефект засмаги), бере участь в обміні вітаміну Д і ряду біологічно активних речовин. Для лікування деяких шкіряних захворювань  використовується ультрафіолетове випромінювання, причому певного спектру. Розрізняють А, В, С-спектри УФ-випромінювання, найбільшу терапевтичну цінність має А (довжина хвилі 320-400 нм) і В (довжина хвилі 280-320 нм) спектр. Розвиток фототерапії безпосередньо пов`язаний з розвитком медичних технологій. В останні два десятиліття все більшого поширення для лікування ряду шкіряних захворювань набуває використання вузькоспектрального ультрафіолету В, так званий Narrow Band UVB, з довжиною хвилі 311 нм + / - 2 нм. Вперше лампа зі спектром 311 нм була створена в другій половині 1980-х років . З того часу даний метод поступово витіснив широкоспектральну УФБ терапію, а також ПУФА-терапію, завдяки своїй високій ефективності та зручності для пацієнта.
Вибір цієї конкретної довжини хвилі був не випадковим, науково доведено, що в даному спектрі максимальна кількість "лікувального" УФ і мінімальна такого УФ, який викликає побічні реакції (почервоніння, опік шкіри, канцерогенні захворювання), на відміну від УФБ широкого спектру, та ПУФА-терапії, що потребує ще й фотосенсибілізації. Таке випромінювання одержують від спеціальних газорозрядних ламп, які виготовляються за запатентованою технологією фірмою Філіпс, і мають пік світіння саме на 311 нм. Це досягається використанням  спеціального газу та скляного покриття, яке пропускає промені тільки певної довжини.
Механізм дії фототерапії полягає в місцевій імуномодулюючій дії. УФ випромінювання поглинається ендогенними хромофорами, які запускають ряд фотохімічних реакцій, з якими і пов`язані основні біологічні ефекти від фототерапії. Найважливішим хромофором для УФБ є ядерна ДНК, у якій внаслідок поглинання енергії УФ-випромінювання  утворюються так звані фотопродукти, в першу чергу димери піримідинових нуклеотидів. За рахунок прямої дії УФ відбувається супресія синтезу ДНК, та відповідно нормалізується прискорена при деяких шкіряних захворюваннях проліферація клітин епідермісу. Крім того, УФ індукує експресію тумор-супресивного гену р-53, який запускає апоптоз кератиноцитів. А також УФ сприяє вивільненню цитокінів ІЛ-6 та ІЛ-1, з якими пов`язана локальна імуносупресивна дія УФ.
Існують різні установки для фототерапії: кабіни для опромінення всього тіла, прилади для опромінення певних анатомічних зон, а також пристрої для локального опромінення уражених ділянок.
   
Вузькоспектральна  фототерапія УФБ 311 нм - найбільш безпечний метод порівняно з УФА, УФБ широкого спектру, та ПУФА-терапією, менший ризик виникнення ускладнень, можливість застосування у дітей з 5 років, вагітних, та жінок, що годують грудьми, відсутність необхідності в застосуванні фотосенсибілізатора, менша тривалість процедури. Метод вузькоспектральної фототерапії УФБ 311 нм включений до стандартів лікування МОЗ України, і може застосовуватись, як самостійно, так і комбіновано з традиційними методами лікування (зовнішня терапія). Основна перевага фототерапії за допомогою фотокабіни фірми Daavlin (CША) для опромінення всього тіла, перед зовнішньою терапією, полягає в тому, що впливу УФ-променів підпадають, як уражені ділянки, так і візуально здорова шкіра, на якій може виникнути нова бляшка, що є особливо актуальним при прогресуючій стадії захворювання.
Практично у 80% пацієнтів, застосування методу вузькоспектральної фототерапії УФБ 311 нм є достатнім, для досягнення та підтримки ремісії на роки.
Перед проведенням лікування визначається фототип шкіри пацієнта і мінімальна еритемна доза (мінімальна доза УФ-випромінювання, яка викликає реакцію - почервоніння) для визначення плану лікування. Існує ряд методик, що регламентують фототерапевтичне лікування. Лікування проводиться до досягнення ефекту PASI 75-90. Найбільш поширеним є проведення 3-4 сеансів фототерапії на тиждень, починаючи з дози 70% від мінімальної еритемної дози, нарощуючи на 10-20% з кожним наступним сеансом. Кількість сеансів для досягнення терапевтичного ефекту залежить від захворювання, розповсюдженості та задавненості процесу.  Наприклад, при псоріазі, помітний позитивний ефект виникає вже після 5-7 сеансів а, в середньому, пацієнту призначається 15-20 сеансів. При ветеліго, потрібно призначати більш довший курс фототерапії (30-40 сеансів). Допускається проведення двох курсів на рік (загалом 50-60 на рік). Тривалість сеансу від декількох секунд (на початку лікування) до 10 хвилин (наприкінці лікування).
Лікування проводиться в амбулаторному режимі та не потребує відриву від роботи чи навчання.
Показання для фототерапії досить широкі, крім псоріазу УФ-промені використовуються при лікуванні ветеліго, атопічних дерматитів, екземи, іхтіозу, парапсоріазу, вогнищевої алопеції, лімфоми шкіри та ще ряду, так званих, фоточутливих дерматозів.
Протипоказаннями для проведення фототерапії є вік до 5 років, пігментна ксеродерма, синдром Горліна, спадковий синдром диспластичних невусів, червоний вовчак, синдром Кокейна, дерматоміозит, синдром Блума, меланома в анамнезі.
Як і будь-яка медична процедура, фототерапія має небажані побічні ефекти, які умовно можна поділити на ранні та віддалені. Ранні ускладнення виникають під час проведення сеансів фототерапії. До них відносяться – фототоксична ерітема, свербіння та сухість шкіри, фотоалергічні реакції. Віддалені наслідки від фотолікування такі ж, як і від впливу сонячного випромінювання, можуть виникнути набагато пізніше, до них відносять - витончення шкіри і передчасне старіння, поява стійких пігментних змін, але слід
пам'ятати, що уражені ділянки шкіри, наприклад при псоріазі, мають велику товщину і щільність і доза УФ-випромінювання, яку може отримати така шкіра вище, ніж у випадку здорової шкіри. Не можна відкидати думку й про те, що фототерапія здатна підвищувати ризик виникнення злоякісних захворювань шкіри.
Дія ультрафіолету розповсюджується тільки в межах шкіри, проникати глибше він не здатен, тому ризик виникнення онкопатології внутрішніх органів виключений!